Neden Toprak Altı Damla Sulama

NEDEN TOPRAK ALTI DAMLA SULAMA YÖNTEMi KULLANILMALI?

Uzun Ömürlü Sulama Sistemi

Nano-ROOTGUARD teknolojisi ile üretilen damlatıcılar ve üstün kaliteli polimer malzemeden oluşan Geoflow toprak altı damla sulama boruları, UV ışınlarından, hava sıcaklığı değişimlerinden, toprak üstündeki kemirgenlerden etkilenmez. Isı, ışık ve buharlaşma nedenleriyle damlatıcı çıkışlarında oluşabilecek kireçlenme ve yosunlanma riski ortadan kalkar. Nano-ROOTGUARD teknolojisiyle, damlatıcılardan 10 yıllık kullanım ömrü boyunca düzenli olarak salgılanan özel madde köklerin yol açabileceği tıkanmayı engeller.

Daha Az Fiziki Tahrip

Tarımsal sulamada tarladaki kültürel uygulamalar ve hasat sırasında oluşabilecek ya da peyzaj uygulamalarında yeşil alanlar üzerinde insan ve hayvanların yol açabileceği zararlardan etkilenmez.

Düşük Bakım ve İşletme Giderleri

Sistem genelde toprak işleme derinliğinin altında gömülü olduğu için bakım gereksinimi en alt düzeydedir. Sulama sezonu sonunda toplanıp, gelecek sezon tekrar serilmesi/düzenlenmesi gerekmez. Boruların yıpranması, kuş ve toprak üstü canlı hayvanlar tarafından zarar verilmesi, çalınması söz konusu değildir.

Kuru Toprak Yüzeyi, Kuru Karayolları, Çevre Dostu Uygulamalar

Yeşil alan sulamalarında, peyzaj uygulamalarında sulama devam ederken dahi yeşil alanlar kullanılabilir. Borular toprak altında olduğu için toprak üstünde görüntü kirliliği oluşmaz. Tarımsal uygulamalarda, tarla içinde her türlü kültürel uygulama ve hasat her an yapılabilir. Karayollarındaki orta refüj sulamalarında, karayolunun ıslanması söz konusu olmayacağı için sürüş güvenliği tamdır. Hava alanlarında pist kenarlarında kullanılabilecek en uygun sulama yöntemidir.

Yüksek Verim

Doğrudan bitki kök bölgesine verilen su ve bitki besin malzemeleri ile  bitkinin stresi azaltılır, sağlıklı gelişimi sağlanır, verimi artar.

Kaliteli Mahsul

Toprak ve bitki yeşil aksamı kuru kalır, yüzey veya  aşırı sulama kaynaklı mantar hastalıkları ve  meyve/sebzelerde oluşabilecek lekeler azaltılır.

Daha Az Otlanma

Kuru toprak yüzeyi ot oluşumunu engeller.

Daha İyi Toprak Havalanması

Toprak sıkışmaz, havalanma üst düzeyde olur.  Böylelikle mükemmel bitki gelişimi sağlanır.

Üst Düzeyde Su Tasarrufu

Toprak yüzeyinden akış, buharlaşma vb.  nedenlerle olabilecek su kayıpları ortadan kalkar.

Daha Az Tuzlanma

Daha az ve etkin su kullanımı toprakta  daha az tuzlanmaya neden olur.

Daha Az Kimyasal, Daha Etkin Gübreleme

Toprak üstü sulamada olduğu gibi mantar ve böcek  ilaçları, gübreler suyla yıkanıp gitmez,  doğrudan kök bölgesine ulaştırılır.

Karşılaştırma Tablosu

1 Saatlik sulamadan 10 saat sonra
topraktaki su dağılımı

Toprak  üstü sulama ile aynı miktardaki suyu toprak altından
verdiğimizde, toprakta %  46 daha fazla bir alanın ıslandığı
görülmektedir. Bu sistem ile toprağın suya  olan doygunluğu
azaltılarak köklerin hava alması için daha geniş bir alan
sağlanır. Suyun topraktaki kılcal yollarda hareketi arttırılarak,
derinlere  sızma nedeni ile oluşacak su kayıpları da en aza
indirilir2.